III RC 158/19 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Mrągowie z 2019-10-24

Sygn. akt III RC 158/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 października 2019 roku

Sąd Rejonowy w Mrągowie III Wydział Rodzinny i Nieletnich

w składzie :

Przewodnicząca : SSR Sylwia Jaroszewska

Protokolant: st. sekr. sądowy Iwona Michałowska

po rozpoznaniu w dniu 24 października 2019 roku w Mrągowie

na rozprawie

sprawy z powództwa małoletniej N. R.

reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego D. P.

przeciwko M. K.

o alimenty

I. zasądza od pozwanej M. K. na rzecz małoletniej N. R.

alimenty w kwocie po 100 / sto / złotych miesięcznie, płatne do rąk przedstawicielki ustawowej małoletniej powódki D. P. do 10-go dnia każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek opóźnienia w płatności którejkolwiek z raty, poczynając od dnia 01 października 2019 roku,

II. nie obciąża pozwanej kosztami sądowymi,

III. wyrokowi w punkcie I nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

Sygnatura akt III RC 158/19

UZASADNIENIE

D. P. jako opiekun prawny małoletniej N. R. domagała się zasądzenia od pozwanej M. K. alimentów w kwocie po 100 zł miesięcznie, płatnych na konto depozytowe małoletniej poczynając od dnia 01.10.2019 roku płatnych do 10-go każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat.

W uzasadnieniu wskazała, że małoletnia N. R. urodzona w dniu (...) jest córką pozwanej. Od dnia 13.06.2007 roku, na podstawie postanowienia Sadu Rejonowego w Mrągowie z dnia 22.02.2007 roku sygn. akt IIINsm 33/07, przebywa ona w Domu Pomocy Społecznej dla (...) w M.. Matka małoletniej M. K. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Mrągowie z dnia 11.05.2009 roku ma zawieszoną władzę rodzicielską nad córką. Wskazała, że matka małoletniej jest w kontakcie telefonicznym z córką, nie łoży na jej utrzymanie i nie partycypuje w kosztach utrzymania N. w Domu Pomocy Społecznej w M.. Dodała, że N. ma zasądzone alimenty od ojca A. O. w kwocie po 300 złotych miesięcznie, jednakże alimenty wpływały na konto jedynie do listopada 2017 roku przekazywane przez Komornika Sądowego w M. A. P.. W dniu 06.08.2019 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w M. został złożony wniosek o świadczenie wychowawcze 500+. Wskazała, że obecnie za pobyt małoletniej N. R. w (...) odpłatność ponosi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w M. w kwocie 3.835,00 złotych miesięcznie (d. pozew o alimenty k. 3).

Pozwana M. K. nie zajęła stanowiska w sprawie - nie złożyła odpowiedzi na pozew, nie stawiła się też na terminie rozprawy.

S ąd ustalił, co następuje:

N. R. jest córką M. K.. Urodziła się w dniu (...) (d. odpis aktu urodzenia k. 4).

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Mrągowie z dnia 17 października 2005 roku ustalono, że ojcem małoletniej jest A. O. oraz ustalono na jej rzecz alimenty w wysokości po 300 złotych miesięcznie, płatne do rąk matki do 20-go każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek zwłoki w płatności którejkolwiek raty, poczynając 26 września 2005 roku (d. odpis wyroku k.7).

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Mrągowie z dnia 11 maja 2009 roku w sprawie o sygn. akt IIINsm 90/19 zawieszono M. K. władzę rodzicielską nad N. R., zaś opiekunem małoletniej została ustanowiona D. P. (d. odpis postanowienia k. 5, zaświadczenie k. 6).

N. R. od 13 czerwca 2007 roku przebywa w Domu Pomocy Społecznej dla (...) w M.. Obecnie ma 14 lat, jest w stanie po przepuklinie rdzeniowej. Porusza się na wózku. Ma opóźniony rozwój psychoruchowy. Mówi, słyszy, rysuje, nie potrafi czytać. Jest spokojna, nie przejawia agresji. Kilka razy do roku odwiedza ją babcia. Matka utrzymuje z córką jedynie kontakt telefoniczny. W sierpniu przesłała córce paczkę ze słodyczami, puzzlami i koszulkami (d. zeznania D. P. k. 18-19).

Do listopada 2017 roku małoletnia N. R. otrzymywała alimenty od ojca A. O., przekazywane przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Mrągowie. Od grudnia 2017 roku małoletnia nie posiada żadnego dochodu własnego.

W związku z powyższym dnia 19.12.2017 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w M. wydał decyzję o ponoszeniu opłaty za pobyt w (...) ( (...).428. (...).2017) ustalając, iż odpłatność ta będzie w całości obciążała Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w M. (d. odpis decyzji k. 9).

Średni miesięczny koszt utrzymania N. R. w Domu Pomocy Społecznej w M. został ustalony na kwotę 3.835,00 złotych i odpłatność ta, w całości, od dnia 01.02.2019 roku jest pokrywana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, działający w imieniu Gminy M. M. (d. zaświadczenie k.8).

S ąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 128 k.r.o. obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Na mocy art. 133 § 1 k.r.o. rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które jeszcze nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Art. 135 k.r.o. przewiduje, iż zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zgodnie z art. 135 § 2 k.r.o. wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego, w takim przypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.

N. R. ma 14 lat. Pozostaje pod opieką Domu Pomocy Społecznej pod 2007 roku. Jest osobą niepełnosprawną, cierpi na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym, porażenie mózgowe, porażenie kończyn dolnych. Porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Nie osiąga własnego dochodu. Małoletnia znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, co związane jest z jej wiekiem, potrzebami bytowymi oraz zdrowotnymi.

M. K. nie łoży na utrzymanie małoletniej córki, nie odwiedza jej, utrzymuje jedynie sporadyczny kontakt telefoniczny. Nie pomaga i nie partycypuje w kosztach utrzymania.

Pozwana M. K. jest osobą młodą. Nie wykazała, że jej stan zdrowia uniemożliwia jej podjęcie pracy i uzyskiwanie dochodów, chociażby na poziomie najniższej pensji. Mieszka w dużym mieście, gdzie możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy są dużo większe niż np. na terenie M..

Sąd zatem przyjął, że powinna uczestniczyć w utrzymaniu małoletniej, chorej córki uiszczając należne jej alimenty, których poziom ustalił – zgodnie z żądaniem opiekuna prawnego, na bardzo niskim poziomie.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 133 i 135 kro orzekł jak w punkcie I, zasądzając alimenty zgodnie z żądaniem pozwu – tj. od dnia 1 października 2019 roku /punkt I wyroku/.

O kosztach sądowych orzeczono na podstawie art. 113 ust.4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (punkt II wyroku).

Sąd zobligowany treścią art. 333 § 1 pkt 1 k.p.c. orzeczeniu co do alimentów nadał rygor natychmiastowej wykonalności (punkt III wyroku).

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Edyta Wetzel
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Mrągowie
Osoba, która wytworzyła informację:  Sylwia Jaroszewska
Data wytworzenia informacji: